Этот сайт использует файлы cookie и плагины социальных сетей для обеспечения бесперебойной работы вашего сайта, анализа активности посетителей и предоставления персонализированной рекламы. Вы можете управлять файлами cookie в настройках. Дополнительная информация Политика конфиденциальности.
Рейтинг 4.7 (более 4000 отзывов) Бесплатный обмен и доставка Действителен в течение 12 месяцев. Для предприятий F.A.Q. Торговые точки Помощь
RU
LV
Cамообслуживание
Избранное

Традиции Рождества: Латвия и Мир

2023-09-20

Рождественские традиции в Латвии и в мире

Рождество — один из самых ожидаемых праздников в Латвии и во всем мире. Этот блог предлагает взгляд на традиции Рождества как в Латвии, так и в других странах. Узнайте о латышских верованиях, праздничной еде и маскарадных шествиях, а также о том, как эти праздники отмечают в других странах. 🎄🌟 Рождественские подарки.

LATVIJĀ

Ziemas saulgrieži latviešiem bija nozīmīgi svētki labklājības un saticības nodrošināšanai visam nākamajam gadam. Tumšais ziemas laiks tika pavadīts pie ugunskura, meitas un puiši nodarbojās ar rokdarbiem, bērniem tika stāstītas pasakas, un visi kopā minēja mīklas. Ziemassvētki ir arī gaismas svētki, kad tumsa, sasniedza savu augstāko pakāpi un savu vietu atdod gaismai. Šajos svētkos valda bagātība un pārpilnība. Šajā laikā klēts ir pilna un tādēļ arī uz galda nekā netrūkst.

Ticējumi vēsta, ka Ziemassvētku vakarā jāēd 9 reizes, tad nākošais gads būs bagāts. Tāpat galdā noteikti jāliek maize, sāls un uguns (sveces), tas nodrošina svētību ģimenei.

Tradicionāli Ziemassvētku ēdieni ir zirņi un pupas, tie noteikti svētku vakarā jāapēd, lai nākama gadā nebūtu jāraud. Arī cūkas šņukurs, sautēti kāposti, pīrāgi ar speķi. Galdā tika liktas arī zivis, bet zvīņas lika makā, lai nākošā gadā naudas netrūkst.

Ziemassvētki ir īstais laiks jautrajiem masku gājieniem. Masku gājieniem ir dažādi nosaukumi: budēļi, čigāni, ķekatas, nabagi u.c. Ķekatnieki ir ģērbušies dažādās maskās - nāves, zirga, lāča, dzērves un citās. Tie staigā no ciema uz ciemu un nes visur savu svētību un dzen prom ļaunus garus.

Ziemassvētkus sauc arī par bluķa vakaru. Bluķa velšana bija viena no raksturīgākajām Ziemassvētku tradīcijām, lai gan ticējumos un tautasdziesmās šī tradīcija minēta maz. Šim nolūkam tika nocirsts liels ozola bluķis, kuru vakarā vilka no viena ciema uz otru, līdz beidzot tas ievilkts sētsvidū, kur ar dziesmām un dejām sadedzināts. Bluķa vilkšana paātrina saules un dzīvības atgriešanos. Bluķa sadedzināšana simbolizē jauna saules gada sākuma, pašu sauli, kas zemniekam ir ļoti svarīga.

Ziemassvētkos nozīmīga vieta ir zīlēšanai. Lielākoties tie saistās ar precēšanos, jaunu meitu vēlme uzzināt, vai šajā gadā viņa tiks izdota pie vīra vai nē.

Pasaulē

Valstīs, kur vairums iedzīvotāju ir katoļticīgie - Polijā, Čehijā, Itālijā, Spānijā -, visur, sākot ar baznīcām, veikalu skatlogiem, dažādām sabiedriskām vietām un beidzot ar dzīvokļiem, tiek iekārtots kaut kas līdzīgs leļļu teātra dekorācijām.Tur redzama kūtiņa, kurā dzimis Jēzus bērniņš, un visi, kas šajā notikumā ņēmuši dalību, t.i., Jāzeps, Marija, pats Jēzus bērniņš, aitas, govis, gani, un trīs Austrumu ķēniņi.

  • Īrijā katrā logā tiek novietotas aizdegtas sveces, kas simboliski ir kā ceļa rādītājs Jāzepa un Marijas mājvietas meklējumiem pirms Jēzus piedzimšanas. Pēc senām īru tradīcijām - sveces jāaizdedzina ģimenes jaunākajai atvasītei, bet nodzēst šīs sveces drīkst tikai jauna meitene, kuras vārds ir Marija.
  • Irākas kristiešu ģimenes Ziemassvētku vakarā sanāk kopā, lai kopīgi priecātos par Kristus dzimšanu. Visi apsēžas, paņem rokās aizdedzinātas sveces un klausās svēto rakstu par Jēzus dzimšanu. Vēlāk laukā no ērkšķu zariem tiek sakurināts ugunskurs un dziedātas Ziemassvētku dziesmas. Kad ugunskurs nodega, katrs no klātesošajiem tam lec pāri trīs reizes, katru reizi iedomājoties kādu vēlēšanos. Tiek uzskatīts, ka nākamais gads būs labs un laimīgs, ja ugunskurā iemestie zari pilnībā sadeg un pārvēršas pelnos.
  • Somijā pats svarīgākais ir Ziemassvētku vakars, kur ir saunas apmeklēšana un Ziemassvētku dievkalpojums. Daudz ģimeņu arī dodas uz kapiem, lai pieminētu mirušos. Pusdienās tiek ēsta cūkgaļa, kurā noslēpta mandele. Tas, kurš mandeli atrod - tam jādzied dziesma.
  • Polijā Ziemassvētku vakarā bērni sagaida pirmo zvaigzni debesīs - tās parādīšanās nozīmē svētku vakariņu sākumu. Zem galdauta liek salmus, lai atgādinātu, ka Jēzus piedzima kūtī. Bērni pārģērbjas par ķēniņiem, velniem un eņģeļiem un apstaigā kaimiņu mājas, lūdzot naudu vai cienastu.
  • Krievijā Ziemassvētki sākas 6. janvārī, pusnaktī ar tradicionālajiem dievkalpojumiem pareizticīgo baznīcās, bet 7. janvārī pieņemts sveikt radus un draugus. Atšķirībā no daudzām Eiropas valstīm, kur šos svētkus svin tikai ģimenes lokā, aiz aizvērtām durvīm, Krievijā tos svin lielā draugu un radu pulkā un priecājās par katru viesi. Ziemassvētkos visa ģimene satiekas pie bagātīgi klāta galda, kas sastāv no 12 ēdieniem.
  • ASV Lai cik tas dīvaini šķistu, jo ASV ir ticīga valsts, Ziemassvētkus tur sāka iemīļot tikai 19. gadsimtā. ASV ļoti strauji "aizņēmās" no citām valstīm tradīcijas: no Skandināvijas - bluķa dedzināšanu, no Anglijas - āmuļu karināšanu virs durvīm, no Meksikas - kamīna rotāšanu ar zvaigznēm un no Vācijas - tradīciju par egles iegādi un pušķošanu. Ziemassvētku vakaram ASV ir mazāka nozīme nekā pie mums, jo daudzas ģimenes uz tradicionālo pusnakts misi dodas pirmajā Ziemassvētku dienā. Kad dāvanas saņemtas, visa ģimene sēžas pie svētku galda, un viens no galvenajiem ēdieniem ir tītara cepetis.

Lai arī kādas būtu Ziemassvētku tradīcijas Latvijā un citur pasaulē – galvenās pamatvērtības ir labestība, saticība, sirsnība, piedošana un ģimeniskums.

 

 

Традиции Рождества: От Латвии до Мира

Рождество — время, когда мы все собираемся вместе, чтобы отметить любовь, семью и благополучие. Но знали ли вы, что традиции Рождества могут различаться от места к месту? В этом блоге мы предлагаем полный обзор традиций Рождества как в Латвии, так и в мире.

  • Латышские Традиции Рождества
    • Рождество в Латвии связано с различными верованиями и ритуалами. Например, в Рождественский вечер нужно поесть 9 раз, чтобы следующий год был богатым.
    • Традиционные блюда включают горох, фасоль, свиные морды и тушеную капусту.
    • Маскарадные шествия, также известные как будули, цыгане, кекаты, также являются важной частью Рождества.

Как Отмечают Рождество в Мире?

  • Американское Рождество

    • Рождество в США — относительно новая традиция, которая черпала вдохновение из различных культур.
    • Основным блюдом является жареная индейка, и праздник отмечается в кругу семьи.
  • Европейское Рождество

    • В Польше дети ждут первую звезду на небе, чтобы начать праздничный ужин.
    • В Финляндии самое важное — посещение сауны и Рождественская служба.

В заключение, независимо от того, где вы находитесь, Рождество — это время, когда мы все можем почувствовать благополучие, семейность и гармонию. 🎅🌟

Назад